دومین جایزه ملی جوانی جمعیت

مهران رجبی: نیروی جوان جامعه عامل پیشرفت های آتی خواهند بود/ شرایط وام فرزندآوری تسهیل شود

مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت وگو با ستاد جایزه جوانی جمعیت  درباره اهمیت توجه به بحث جوانی جمعیت گفت: جمعیت را باید جوان نگه داشت هر چند...
مهران-رجبی-e1636189272901

مهران رجبی بازیگر سینما و تلویزیون در گفت وگو با ستاد جایزه جوانی جمعیت  درباره اهمیت توجه به بحث جوانی جمعیت گفت: جمعیت را باید جوان نگه داشت هر چند که نوع این جوان نگه داشتن کار کارشناسی می طلبد و در تمام دنیا کارشناسان و جمعیت شناسان شرایط جمعیتشان را بررسی می کنند و براساس شرایط جامعه سیاست گذاری صحیح انجام می دهند. الان شاهد هستیم که خیلی کشورهای اسکاندیناوی و حتی کشوری مثل ژاپن نیروی کار جوان ندارد و از دیگر کشورها وارد می کند.

وی با اشاره به تهدیدات میانسالی جمعیت گفت: شما خود صندوق های بازنشستگی را در نظر بگیرید، چقدرجوان باید کار کنند تا درآمدزایی برای این صندوق ها شود، البته قطعا دوستان کارشناس بهتر و شیواتر دراین زمینه صحبت می کنند اما ما هم باید در نظر داشته باشیم که جامعه را به سمت فرزندآوری ترغیب کنیم.

رجبی با اشاره به سیاست های تشویقی فرزنداوری گفت: سالهاست سیاست هایی مثل امکانات برای ازدواج از وام تا دیگر کمک ها و اعطای زمین و خودرو و دیگر وام ها برای فرزندآوری شروع شده که البته اینها هم باید شرایطش تسهیل شود، وگرنه همه می دانند که فرزندآوری درسنین بالا شیرینی جوانی را ندارد و آدم کسل و سندار دیگر حوصله بچه داری ندارد.

وی با تأکید بر اهمیت مسکن برای جوانان گفت: شاید بتوانم بگویم که مسکن حتی از کار هم واجبتر است چون زوجی که خیالشان از مسکن راحت باشد با هر کاری هم که شده زندگی شان را نگه می دارند و چرخش را می چرخانند و فرزنددار می شوند.

وی با بیان اینکه ازدواج و فرزندآوری به افراد تشخص اجتماعی و  حتی بین خانواده و اقوام عزت می دهد، گفت: ضروری است که کشورمان را جوان نگه داریم ، مثل الان که جامعه جوانی داریم و همین جوان ها باعث پیشرفت های علمی بزرگ ما در ایران و سطح دنیا شده اند.

رجبی در ادامه اظهار داشت: توجه به فعالیت های هنری برای ترغیب جوانان به فرزندآوری از فیلم و مستند و سریال تا ایجاد شعارهای مختلف می تواند گرایش آنها را افزایش دهد، فرزندآوری یک عمل خداپسندانه و در دین هم سفارش بسیار شده است. امیدواریم شرایط هر سال نسبت به قبل راحتتر باشد بهرحال هر نسلی نسبت به نسل قبلی راحتتر زندگی کرده و این تجربه به ما ثابت شده است.

دومین جایزه ملی جوانی جمعیت به همت ستاد ملی جمعیت در بخش های خانواده،رسانه،سازمان های مردم نهاد ، دستگاهای اجرایی،شرکت ها و موسسات خصوصی ،مدیران و نخبگان اردیبهشت سال جاری با شعار سهم من از جوانی ایران برگزار خواهد شد.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت jameyat.ir مراجعه فرمایند.